• Oblíbené
Tiskových zpráv

Datum 06/10/2017

Ocenění projektů udržitelného stavebnictví v Evropě

Jedenáct cen bylo předáno v rámci vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže LafargeHolcim Awards pro projekty udržitelného stavebnictví 28. září 2017 v Marseille. Soutěž, kterou pořádala Nadace LafargeHolcim již po páté obsahovala široké spektrum přihlášek - od designu staveb po technické inovace. V regionu Evropa vybírala devítičlenná porota vítěze z celkového počtu 437 platných přihlášek a hodnotila projekty z hlediska pěti oblastí, které definují udržitelnost. Soutěžilo se ve dvou kategoriích:  Next Generation (mladí profesionálové a studenti, celkem 202 přihlášek) a Hlavní kategorie. Byly uděleny čtyři ceny v kategorii Next Generation, čtyři ocenění a dále vyhlášeni tři vítězové v hlavní kategorii. Nově byla také udělena cena pro zrealizovaný projekt, který v soutěži uspěl v minulosti. Autoři pocházejí celkem z 8 zemí Evropy.

V kategorii Next Generation byly uděleny 4 ceny:

1.  cena: Ekomunita, proměna bývalé továrny v bytový dům, Lodž, Polsko

2.  cena: Moderní svatyně, proměna kláštera v rehabilitační centrum, Gdaňsk, Polsko

3.  cena: Tekutá éra, nový prostorový koncept města budoucnosti, Kazan,  Rusko

4.  cena: Zpomalení pálení, protipožární cisterna a zároveň lesní přístřešek, Collobrieres, Francie

4 ocenění bez udání pořadí:

• První nezávislé divadlo, Bukurešť, Rumunsko
  • Ekologický přístup k archeologické oblasti, Pontevedra, Španělsko
  • Centrum vykopávek římské osady, Augst, Švýcarsko
  • Rekreační středisko, široká škála sportovních aktivit na jednom místě, Bordeaux, Francie

Hlavní kategorie:

Poprvé v historii soutěže byly uděleny dvě první ceny rovnocenného významu, obě získaly týmy z Belgie a oba dva projekty jsou určené pro Brusel do oblasti vodního kanálu. Pro oba vítězné projekty je charakteristické multifunkční využití.

• Zlatá medaile: Mix - City, Integrace zařízení existující betonárny do průmyslového okolí, propojení pracovního prostoru s veřejným využitím
  • Zlatá medaile: Chytré odpadové hospodářství pro Brusel, adaptovatelná struktura pro sběrný dvůr
  • Bronzová medaile: Bytové jednotky nad parkovišti v Londýně

Za pět cyklů LafargeHolcim Awards soutěž ocenila již na 200 projektů. Více než 50% z nich byla skutečně realizována. Soutěž tedy není o stavění vzdušných zámků, ale o hmatatelných výsledcích, které posouvají stavebnictví kupředu. Poprvé v historii soutěže byla udělena cena „Od projektu k realitě", za úspěšnou realizaci udržitelné budovy. Získal ji Gilles Delalex a jeho tým z Muoto Architecture Studio z Francie za vysoce ekonomickou a nízkonákladovou stavbu, ve které je umístěna infrastruktura pro 8 univerzit v Paříži. Tento projekt získal stříbrnou medaili v roce 2014 a potvrzuje, že teorie může skutečně existovat i v praxi.  Realizace byla dokončena v roce 2016.