Podpořili jsme dokument Olgy Špátové

08.04.2010
 

 

Oko nad Prahou - nový český dokument  Olgy Špátové o projektu národní knihovny od Jana Kaplického vstupuje v polovině dubna do kin.

 

Příběh filmu začíná 2. března 2007, kdy byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže o novou budovu Národní knihovny v Praze a kdy se jako autor vítězného návrhu představili Jan Kaplický a jeho studio Future Systems. Hlavní postavou je samotná Národní knihovna, které dal autor jméno Oko nad Prahou. Film byl natáčen sběrnou metodou dva roky. „Původně jsem chtěla jen sledovat, jak vzniká na Letné moderní stavba. Poměrně záhy se ale scénář filmu proměnil ve společenské a politické drama, přibližuje Olga Špátová.

 

Vyhlášení vítěze první mezinárodní architektonické soutěže vyvolalo nebývalý zájem veřejnosti, odborníků, architektů, urbanistů i laiků. Rozhořela se urputná diskuse o knihovně, moderní architektuře i o Letné, která odkryla rozporuplný stav české společnosti. Ve filmu se ke sporu kromě politiků vyjadřují i uznávané kapacity v architektuře např. Eva Jiřičná, Norman Foster, Zdeněk Lukeš, kteří vyzdvihují Kaplického odvahu, novátorství, pracovitost a pokoru.

 

„Nechtěla jsem, aby film vyzněl jen jako stížnost na účelové jednání mocných. Chtěla jsem vyjádřit také touhu Jana Kaplického dát rodné Praze krásnou architekturu, moderní knihovnu. To, že nerovné klání architekta a politiků skončilo smutně a předčasně Janovou smrtí a zatím vyznělo v neprospěch jeho originálního díla, je v naší zemi tradicí už od 19. století, uvádí mladá režisérka.

Více na: www.okonadprahou.cz

 

Filmovou tvorbu naše společnost podpořila  v minulosti už několikrát. V roce 2005 pomohla uvést do kin dokumentární film  „Můj architekt" o světoznámém architektovi Luisi Khanovi, v roce 2007 film „Skici Franka Gehryho" o dalším neméně významném architektovi.

 

Kontakt:

Milena Hucanová

Tel.: 416 577 215

e-mail: milena.hucanova@lafarge.com

 

Plakát k filmu "Oko nad Prahou"

Jan Kaplický