Den s cementárnou poučil i pobavil

25.06.2014
 

V sobotu 21.6. navštívily provoz výroby cementu v Čížkovicích stovky návštěvníků. Dlouho avizovaný a pečlivě připravovaný program se snažil nabídnout pestrost a přilákal návstěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí. Ze sousedních obcí - z Čížkovic a Sulejovic přivezl účastníky do cementárny motovlak, který musel pro velký zájem jet hned několikrát.

"Sázíme na osobní kontakt a těší nás, že Den s cementárnou si mnozí s očekáváním přidávají opakovaně mezi akce, které stojí zato navštívit. Jsme rádi, když se někdo zajímá o naši činnost a diskuse při těchto setkáních nám navíc poskytují cennou zpětnou vazbu," říká Milena Hucanová,  manažerka externí a interní komunikace.

 

Organizačně je tento Den zajišťován vlastními zaměstnanci, kteří za plného provozu provádí návštěvníky výrobou, vysvětlí jednotlivé části procesu a technologie, vezmou hosty na velín a zodpoví dotazy. Mnohem názornější je potom soutěžní trasa cementárnou pro děti Jak se vyrábí cement. Děti mezi jednotlivými stanovišti putují s kbelíčkem, jehož obsah se postupně mění. Začínají s natěženou surovinou, končí expedicí s již hotovým cementem. Pozornost je také věnována komínu, činnosti a účinnosti filtru a emisím. "Opravdu s nadšením naši technici vymýšlejí, co přidat na jednotlivá stanoviště, aby pro děti návštěva u nás byla nejen poučná, ale i interaktivní a co nejzábavnější. Asi nejtěžší je zredukovat množství informací a udržet je na vstřebatelné míře pro dětské posluchače," doplňuje M. Hucanová. Proces výroby cementu byl zde dětem přiblížen co nejnázorněji na šesti stanovištích. Ta byla vybavena jednak surovinami, přísadami, které jsou nutné pro výrobu cementu, meziproduktem - slínkem, ale i různými předměty, bez nichž by se cementárna neobešla - např. cihlami na vyzdívky pece, pancíři do mlýna, mobilní technikou, mlecími koulemi, atd. Kdo je na velké průmyslové vozy, byl nadšen! Letos si všichni mohli vystoupat i do skutečného obřího damperu, který je používán v lomu na převoz suroviny.

 

Do soutěžní trasy letos přibylo stanoviště ornitologa, které personálně zajistily členky České společnosti ornitologické, s níž cementárna již druhým rokem spolupracuje na ochraně ptactva. Děti si i zde mohly zasoutěžit či sestavit ptačí puzzle, zatímco dospělí se dozvídali o společných projektech či druzích ptáků, které se v cementárně vyskytují.

 

Další variantou, jak poznat cementárnu, byla pěší prohlídka s návštěvou nejvyššího bodu cementárny - výměníku - anebo pro změnu prohlídka provozu výpalu slínku z motovlaku, který své cestující zavezl i na odlehlejší expedici. Těchto dvou tras využilo celkem na 600 návštěvníků.

 

Hudební program na hlavním pódiu před cementárnou doplnil příhodně program uvnitř a jak vystoupení Kašpárka v rohlíku, tak Martina Chodúra si našla své publikum a důstojně Den s cementárnou ukončila.

 

Kontakt

Milena Hucanová

Tel.: 416 577 215

e-mail: milena.hucanova@lafarge.com

Prohlídka cementárny motovlakem

Pěší prohlídka na výměník

Soutěžní okruh pro děti