A co to znamená v praxi?
Investujeme do stále šetrnější výroby vůči životnímu prostředí. Využíváme nejlepších dostupných technologií BAT (Best Available Techniques). Zároveň soustavně investujeme do opatření, která umožňují snižovat emise. V roce 2018 jsme kompletně zrekonstruovali filtr spalin do komína a tím se podařilo snížit emise prachu na úplné minimum. V současné době také realizujeme plán snížení hlukové zátěže, kdy do jednotlivých opatření budeme do konce roku 2020 investovat celkem téměř 19 mil. Kč. Nyní se také chceme začít zabývat zlepšením vzhledu cementárny.
Neustále inovujeme výrobkové portfolium a optimalizujeme jednotlivé druhy cementů a maltovinových pojiv. Podíl vyráběných portlandských cementů CEM I se za posledních 15 let snížil z někdejších více než 70 % na současných necelých 24 %. Tyto cementy byly nahrazeny především portlandskými cementy směsnými, které díky nižším emisím CO2 na tunu cementu znamenají i výrazně nižší dopad na životní prostředí.
Pohled na rekultivovanou krajinu u Vrbičan
Rekultivujeme vytěžené části lomu podle dlouhodobého plánu. Na vytěžený prostor se vrací skrývka a ornice a pozemky se průběžně vrací půdnímu fondu k zemědělskému využití. Pokud se příští generace budou stále ještě zabývat zemědělstvím, zanecháme jim prostor pro tuto činnost ve výborné kondici. 90% z celkové plochy rekultivace tvoří plocha zemědělská, ve zbývající části budou vytvořeny podmínky pro vznik krajinných prvků blízkých přírodě (nezemědělská rekultivace představuje 10 % z celkové plochy). tzn. remízky, jezírko do něhož budou vyústěny občasné vodoteče s funkcí melioračních rýh. Napříč rekultivovanou plochou jsou plánované biokoridory propojující biocentra v okolí stávajícího lomu. Tyto prvky v krajině jsou příslibem též větší druhové rozmanitosti.
Pokud hovoříme o biodiverzitě - staráme se aby i příští generace měly možnost osobně zažít některé živočišné druhy, které jsou v současnosti na ústupu. Kromě toho, že rozsáhlý areál cementárny a lomu sám o sobě poskytuje dostatečný prostor, klid a loviště řadě druhů ptactva, ve spolupráci s Českou společností ornitologickou pracujeme přímo na záchraně některých ohrožených druhů. Cíleně jsme vytvořili podmínky pro hnízdění vzácného Sokola stěhovavého na našem hlavním komíně a také pomáháme zachovat ubývající populaci Sýčka obecného.